Prezentacja 3D działania rekuperacji


Obecnie coraz częściej gdy zaczynamy myśleć o budowie własnego domu albo jesteśmy w jego trakcie czytając prasę branżową, przeglądając internet lub rozmawiając z przyjaciółmi o budowie domu słyszymy słowo rekuperator, rekuperacja, odzysk ciepła.

 

Co to jest rekuperator i komu on jest potrzebny ?


Rekuperator w języku potocznym to nic innego jak centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła podłączona do systemu wentylacyjnego.


Rekuperacja Pe-Flex Obecnie rekuperator jest zalecany w każdym nowo budowanym domu, który posiada szczelne okna i izolacje termiczną na ścianach w postaci wełny lub styropianu, lecz niestety mało kto  zdaje sobie z tego sprawę.
Przy obecnej technologii i wysokiej jakości materiałach budowlanych budowane domy są domami bardzo szczelnymi a dzięki temu ciepłymi. W tym momencie nieświadomie popełniamy jeden istotny błąd. Budujemy sobie termos. W domu z powodu niewystarczającej wentylacji częściej niż w dobrze wentylowanych pomieszczeniach budzimy się rano z bólem głowy, a w pokojach panuje niemiły zaduch spowodowany nagromadzeniem się dwutlenku węgla. W okresie grzewczym mamy zaparowane okna i częściowo wilgotne ściany, w łazience po kąpieli krople pary wodnej przez długi czas pozostają na płytkach. To wszystko jest spowodowane zbyt słabą wentylacją grawitacyjną, która miała racje bytu jeszcze parę lat temu, ale nie dziś przy bardzo szczelnych oknach i szczelnym ociepleniu budynku.

Problem ten możemy wyeliminować rozszczelniając okna, bądź instalując nawietrzaki podokienne,co z pewnością zaradzi problemowi. 
Zadajmy sobie teraz pytanie: Czy warto inwestować w szczelne okna i izolację termiczną, aby nasz dom był ciepły i energooszczędny,  a następnie pozwalać by ciepło uciekało z domu?.
Z pomocą może przyjść rekuperator, który zapewnia dopływ świeżego powietrza do domu przez 24h na dobę, jednocześnie odzyskując ciepło z powietrza zużytego wywiewanego, na rzecz świeżego nawiewanego. Podnosząc komfort mieszkańców. Oferowane przez naszą firmę rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi osiągają sprawność do 95,6 %przy bardzo małym zużyciu prądu, staja się idealnym rozwiązaniem dla osób chcących posiadać dom energooszczędny,  co natomiast stanowi wymóg w każdym domu pasywnym.

 

Ile możemy zyskać z rekuperatorem.

 

Ludzie którzy myślą nad zainstalowaniem rekuperatora w domu często zniechęcają się na samym początku słysząc cenę kompletnej instalacji z rekuperatorem.

 

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad zakupem rekuperatora powinniśmy sobie uświadomić, ile tak naprawdę kosztuje nas wentylacja grawitacyjna i na jakie koszty nas naraża.

 

Planując zainstalowanie tradycyjnej instalacji grawitacyjnej w naszym domu przeanalizujmy taką sytuacje. Wyobraźmy sobie, że jest zima za oknem temperatura -5 stopni Celsjusza. Siedzimy w salonie w naszym nowo wybudowanym domu na nowej kanapie, w kominku słychać trzask palącego się drewna w oddali słychać  bawiące się dzieci, a my jesteśmy dumni z tego co osiągnęliśmy budując nasz wymarzony dom. Po prostu sielanka. A teraz wyobraźmy sobie, że w ścianie mamy dziurę w murze wielkości piłki plażowej, którą ucieka nam ciepło z całego domu. Skąd ta dziura? Jest to suma przekrojów kanałów wentylacji grawitacyjnej w naszym domu z łazienek, kuchni, garderoby, kotłowni, nawietrzaków podokiennych itp. Szok! Próbując zniwelować straty ciepła na zimę zaklejamy otwory wentylacyjne w oknach, zatykamy kratki wentylacyjne w kuchni czy łazience narażając się na nadmiar wilgoci i CO2.

 

Samo wykonanie instalacji grawitacyjnej też nie było tanie. Wybudowaliśmy kominy wentylacyjne jest to koszt od 3000 do 7000w zależności od wyboru systemu kominowego. Do tego należy doliczyć koszt betonu i bloczków betonowych na fundament pod komin, obróbkę komina nad dachem lub koszt dachówek wentylacyjnych. Jeżeli korzystamy z przewodów spiro (około 600 zł sztuka), kratki wentylacyjne w domach i mikrowentylacja w oknach,  jeśli się na nią decydujemy a także koszt robocizny.
Po podliczeniu, może okazać się, że nasza z pozoru tania wentylacja grawitacyjna nie jest taka tania bo kosztuje od 5 do 10 tys., plus koszt corocznych strat ciepła w okresie grzewczym.

 

A teraz przeanalizujmy ile kosztuje nas wentylacja nawiewno wywiewna + centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła – rekuperator.

Dobra instalacja wentylacyjna na średniej wielkości domek wykonana z przewodów sztywnych zaizolowanych to koszt z robocizną około 14-18 tys. zł. Na rynku można spotkać osoby proponujące wykonanie instalacji z przewodów giętkich (wiąże się to z większymi oporami powietrza a co za tym idzie koniecznością stosowania większych central wentylacyjnych pobierającymi więcej prądu z uwagi na wentylatory o większej mocy), lub z przewodów nie izolowanych narażających nas na możliwość wykraplania się pary wodnej (pocenia się przewodów spowodowanych różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz przewodu) lub innych materiałów nie zalecanych w wentylacji.

Koszt rekuperatora waha się od 5-12 tysięcy, w zależności od zastosowanego wymiennika, materiałów oraz sprawności jaką uzyskuje rekuperator.

 

Korzyści z posiadania domu z rekuperatorem.

 

 • Redukcja kosztów ogrzewania do 60% w zależności od konstrukcji domu, zastosowanych materiałów, mostków termicznych
 • Brak problemów z nadmiarem wilgoci i możliwością wystąpienia wykwitów na ścianach spowodowanych nadmiarem wilgoci
 • Lepszy mikroklimat i stały poziom świeżego powietrza 24 na dobę
 • Regulacja poziomu wilgotności przy wymienniku entalpicznym
 • Brak komarów, much itp.- nie mają którędy wlecieć
 • Możliwość filtracji nawiewanego powietrza z pyłków przy filtrach EU7 itp

 

Dobór rekuperatora.


Dobór rekuperatora powinniśmy powierzyć specjaliście, który na podstawie projektu domu, wyliczy zapotrzebowanie powietrza uwzględniając jego opory, jakie powodować będzie instalacja wentylacyjna.

 

Znając zapotrzebowanie powietrza możemy przystąpić do wyboru rekuperatora który w najlepszy sposób spełni nasze oczekiwania.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperator.


 • Rodzaj wymiennika- to on decyduje jaką sprawność temperaturową będzie uzyskiwał nasz rekuperator i w rezultacie jakie oszczędności nam przyniesie.

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym uzyskuje sprawność odzysku ciepła na poziomie 65-80%.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym uzyskuje sprawność powyżej 95%

 • Koszty eksploatacyjne- pamiętajmy, że rekuperator to urządzenie które pracuje 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Przy doborze rekuperatora zwróćmy uwagę na pobór prądu jaki potrzebuje centrala wentylacyjna oraz koszcie wymiany filtrów. Nie zakupujemy przecież rekuperatora na rok czy dwa, ma on nam służyć całe życie. W okresie 30 lat różnice w koszcie eksploatacyjnym mogą być znaczne.

 

 • Głośność obudowa centrali –głośne centrale wentylacyjne mogą być uciążliwe dla użytkowników powodując trudności w zasypianiu i bóle głowy spowodowane nieprzyjemnym szumem centrali. Nie bez znaczenia jest tu obudowa rekuperatora, która poza funkcją estetyczną pełni przede wszystkim funkcję wygłuszającą
  i izolacyjna podczas zimy. Nie poleca się obudów metalowych.

 

 

Wycena rekuperacji.


Chcąc uzyskać wycenę rekuperacji dla Państwa domu w naszej firmie prosimy o przesłanie następujących informacji:

A. Dokładne dane kontaktowe:

-imię

-nazwisko

-adres budowy

-telefon kontaktowy

-adres email

-stan zaawansowania budowy

B. Materiały potrzebne do sporządzenia oferty:

-rzut piwnicy

-rzut parteru

-rzut piętra

-rzut poddasza użytkowego/nie użytkowego ( z lokalizacją wejścia na strych )

-przekroje pionowe

-rzuty elewacji

-informacje na temat stropu (układ belek w przypadku stropu teriva lub akerman)

-informacje o wszelkich zmianach w projekcje

-informacje na temat podwieszanych sufitów i ścianek kolankowych

-rodzaj ogrzewania, otwarta czy zamknięta komora spalania

-jeśli jest wykonane już ogrzewanie podłogowe to układ rozmieszczenia przewodów)

-rodzaj kominka: otwarta czy zamknięta komora spalani

-rodzaj kuchenki gazowa / elektryczna

-ocieplenie skosów dachu


W przypadku Gruntowego Wymiennika Ciepła (GWC)

-rodzaj gruntu

-wysokość poziomu wód gruntowych

- informacje o planowanej i istniejącej infrastrukturze podziemnej

-plan działki (kontrola czy wielkość działki umożliwia wykonanie GWC)